• Zielony dzień bez plecaka

      • 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Dzień ten potocznie zwany świętem wszystkich wagarowiczów uczniowie i nauczyciele postanowili podkreślić zielonym ubiorem.

        Oprócz tego wszyscy uczniowie zostali zaproszeni przez Samorząd Uczniowski do zabawy, aby w tym dniu zamiast tradycyjnego tornistra zapakować swoje przybory szkolne w coś zupełnie innego i nietypowego. Trzeba przyznać, że i w tym roku pomysłowość uczniów nie zawiodła. Oprócz podróżnych walizek, można było na korytarzach zobaczyć pomysłowe skrzynki, pudełka, worki, szuflady, oponę, kask czy nawet...wanienkę dziecięcą ;) Wybór pierwszego miejsca był bardzo trudny, dlatego też jury postanowiło nagrodzić 10 najbardziej kreatywnych uczniów.

        Akcja Zielony Dzień bez Pecaka miała pokazać uczniom, że nie tylko wagarami można uczcić pierwszy dzień wiosny. Było radośnie i baardzo zielono ;) A najbardziej zieloną klasą zostały ex aequo klasa 4 i 5.

        Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

      • Festiwal Nauk Ścisłych

      • W dniu dzisiejszym zakończono kolejną edycję Festiwalu Nauk Ścisłych. Przez te dwa tygodnie na terenie naszej szkoły organizowane były różnego rodzaju doświadczenia fizyczno-chemiczne, konkursy oraz inne równie ciekawe pokazy i warsztaty. Uczniowie podczas spotkań mogli zbierać Pi-niążki, które można było wymienić na drobne nagrody.

        Jury nagrodziło również uczniów, którzy zdobyli czołowe miejsca. I tak 1 miejsce w konkursie:

        • komiks "Historia fizycznego wynalazku" zdobyła Helena O. (klasa 1),
        • plastycznym "Portret Ludolfiny" zdobyła Helena O. (klasa 4),
        • plastycznym "Najciekawszy rebus nauk ścisłych" zdobył Bator K. (klasa 4),
        • fotograficznym "Zjawisko fizyczne" zdobył Mateusz B. (klasa 6),
        • fotograficznym "Matematyka w architekturze" zdobył Bator K. (klasa 4),
        • układania kostki Rubika na czas zdobył Dawid G. (klasa 8),
        • recytacji cyfr po przecinku liczby Pi zdobyła Marta G. (klasa 7), która recytując 166 cyfr pobiła ubiegłoroczny rekord szkoły.

        Dzień 1

        I tak np. w poniedziałek uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w logicznych układankach - tangramach.  Wszystkim, którym się to udało wręczono PI-niążka, którego można później wymienić na nagrody.

        Dzień 2

        Natomiast dzisiaj uczniowie mogli zapoznać się z nieprawdopodobnymi a tak naturalnymi prawami fizycznymi. I tak np. uczniowie sprawdzali swoją siłę za pomocą półkul magdeburskich, a także za pomocą maszyny elektrostatycznej na własnej skórze dowiedzeli się czy ciało ludzkie jest przewodnikiem. Poznali pojęcie ciśnienia, wykonując doświadczenia z piłeczką w tunelu ciepłego powietrza, szklanką z wodą do góry nogami, świeczką na wodzie i wiele innych. Przybliżyli sobie pojęcie siły wyporu obserwując pływające mandarynki, jak również mogli dotknąć cieczy nienewtonowskiej. 

        Dzień 3

        Środa minęła pod znakiem tangramów, tym razem starsi uczniowie zmagali się z tą chińską układanką, znaną już od ok. 3000 lat.

        Wersja online: https://eduzabawy.com/gry-online/tangram/

        Dzień 4

        14 marca to Światowy Dzień liczby Pi. Dlatego też uczniowie naszej szkoły mieli okazję wizyty w Muzeum im. Ludolfiny, podczas której dowiedzieli się skąd pochodzi nazwa Ludolfina i ile tak naprawdę wynosi liczba Pi, wszystko przy dziwiękach tej stałej matematycznej.

        Poza tym jak co roku uczniowie pobijali rekord w recytacji cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Czy rekord został pobity dowiecie się wkrótce.

        Więcej na temat Ludolfiny można dowiedzieć się z prezentacji: Pi razy drzwi, czyli co wiesz o Ludolfinie?

        Oprócz tego uczniowie klasy piątej postanowili uczcić to wyjątkowe święto dekorując swoją salę kolorowankami z liczbą 3,14,  przygotowując kanapki z serową liczbą Pi, a na deser pałaszując przepyszne tarty jabłkowe  upieczone przez rodziców.

        Ten dzień to nie tylko Ludolfina. Dzisiaj uczniowie wzięli również udział w pokazie kolorowej chemii.

        Dzień 5

        Piątek minął pod hasłem łamigłówek, tym razem drewnianych i metalowych. Jednak najwięcej emocji dostarczył uczniom konkurs w najszybszym układaniu kostki Rubica. Kto wygrał? Przekonamy się w poniedziałek.

        Dzień 6

        Kolejny dzień Festiwalu Nauk Ścisłych minął nam pod hasłem: Laboratorium Nowoczesnej Informatyki. Uczniowie mogli zmierzyć się z programowaniem robotów OZOBOT, a także poćwiczyć sterowanie obiektami zbudowanymi z klocków Lego We Do i My Prime. Przewodnikami po świecie programowania byli uczniowie klasy ósmej, którzy z dumą prezentowali młodszym kolegom swoje autorskie projekty. Prawdziwą furorę zrobiła wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Dzięki goglom ClassVR uczniowie mogli odbyć wirtualną podróż balonem, zobaczyć wybuch wulkanu, nurkować wśród rekinów czy też z bliska oglądać zwierzęta zaczynając od pająka a kończąc na żyrafie.

        Dzień 7

        W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 7 i 8 pod opieką nauczyciela geografii przygotowali doświadczenia w których grupa przedszkolaków oraz uczniów 1-4 mieli okazję dowiedzieć się co to jest napięcie powierzchniowe wody, jak woda krąży w przyrodzie i dlaczego wybuchają wulkany. Udowodniono również, że szklanka nigdy nie jest pusta, a Ziemia ma cztery bieguny.

      • Woda jako globalne wyzwanie

      • W pierwszy dzień astronomicznej wiosny, klasy czwarta i piąta udały się na wycieczkę do Parku Wodnego w Tychach, aby uczcić Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest 22 marca.

        Wizyta rozpoczęła się od uczestnictwa w prelekcji w Akademii Wodnej, zatytułowanej "Woda jako globalne wyzwanie", gdzie uczniowie mieli okazję zgłębić zagadnienia dotyczące znaczenia i ochrony zasobów wodnych na świecie. Następnie grupa zwiedziła multimedialną strefę edukacyjną, oferującą interaktywne stanowiska. Dzięki nim uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć, jak nauka i wiedza łączą się w praktyce, poszukując odpowiedzi na liczne pytania dotyczące wody. Całość wizyty była nie tylko okazją do nauki, ale także doskonałym sposobem na obcowanie z nauką w sposób bezpośredni i angażujący.

      • Matematyczny escape room w klasie 4

      • W dniu dzisiejszym tj. 28 lutego uczniowie klasy 4 wzięli udział w swoim pierwszym matematycznym escape room, podczas którego mieli okazję wykazać się umiejętnościami matematycznymi, logicznego myślenia oraz współpracy z grupą. Uczniowie rozwiązywali nie tylko zadania matematyczne ale również łamali kody dostępu do kolejnych zadań, co pozwoliło zdobyć nagrodę. Wszyscy świetnie sie bawili a co najważniejsze w niecodzienny sposób utwalili poznane wiadomości i umiejętności matematyczne.

      • Zgadnij którym bogiem greckim jestem?

      • Uczniowie klasy 5 na zajęciach języka polskiego. 

      • Wirtualna podróż do Szwajcarii

      • 21 lutego uczniowie siódmej klasy uczestniczyli w ciekawym projekcie, jakim była konferencja kulturoznawcza online dotycząca osobliwości Szwajcarii. Konferencja została przygotowana przez Bibliotekę Austriacką mieszczącą się w Opolu. Dzięki platformie ZOOM uczniowie bez opuszczania szkoły mogli wziąć udział w projekcie. Poznali historię Szwajcarii, sylwetki znanych Szwajcarów, a także poznali ciekawostki dotyczącego tego pięknego alpejskiego kraju. Webinarium było ciekawym urozmaiceniem lekcji języka niemieckiego.

      • Dzień babci i dziadka

      • Dnia 26 stycznia w naszej szkole uroczyście obchodzililiśmy Dzień Babci i Dziadka. Po krótkim występie uczniów klasy pierwszej i drugiej , dziadkowie zostali zaproszni na słodki poczęstunek. 

        To był naprawdę miły Dzień i niezwykłe doświadczenie widzieć tak wielu wspaniałych bezgranicznie kochających swoich wnuków oraz wnuczki dziadków i babcie.

        Bardzo dziękujemy.

      • Już przeminął czas choinki, pora wysłać walentynki

      • Poniżej przedstawiamy prace uczniów klasy 5 i 6

      • Jasełka na strychu

      • To przedstawienie, którego akcja toczy się na strychu pewnego domu do którego na święta przyjeżdżają Pola i Maks. Na strychu tym można znaleźć wiele staroci. Są wśród nich stara skrzynia, drewniany wieszak i fotel, skrzydła Anioła, sianko, kije, korona. Jak się okazuje przedmioty te żyją i znają dokładnie historię Bożego Narodzenia, którą opowiadają głównym bohaterom. Dzięki niemal profesjonalnej grze aktorskiej klasy 5, tańca Aniołów i śpiewu klasy 4 widowisko to było bardzo wciągające i interesujące nie tylko dla uczniów szkoły ale i przedszkolaków oraz naszych cielmickich  Seniorów.

        Ponadto przedstawienie zostało zaprezentowane na X Orszaku Trzech Króli w naszej parafii.

        Cała inscenizacja odbyła się pod przewodnictwem opiekunów Krystyny Santarek, Katarzyny Kachniarz i Kariny Głowackiej- Bieszczad.

      • Nasz szkolny tydzień cudów

      • "Ile dasz dobrego z siebie tyle Ci się zwróci.
        Od innych osób, w innej postaci, w innym czasie, ale na pewno wróci do Ciebie"

      • Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

      • Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji propagującej bezpieczne użytkowanie sieci.

        W ramach działań w szkole odbywały się różne aktywności. Najmłodsi użytkownicy Internetu poznawali zasady bezpieczeństwa w sieci, a ich przewodnikiem był sympatyczny robocik Necio (https://necio.pl/), starsi oceniali przedstawione zachowania bohaterów serii „Bądź z innej bajki”. Klasy 6-8 wzięły udział w warsztatach dotyczących Standardów Ochrony Małoletnich.  Klasa szósta na lekcjach wychowawczych rozmawiała o zjawisku fonoholizmu, czyli uzależnienia od telefonu komórkowego. Uczniowie klasy siódmej i ósmej rozwiązywali quizy na platformie kahoot.com. Dzięki gazetce informacyjnej w  holu głównym szkoły każdy miał możliwość  zapoznania się z zasadami bezpiecznego surfowania.

        Za przyłączenie się do akcji DBI szkoła otrzymała certyfikat. 

      • Dzień dyni

      • Uczniowie klasy piątej pod okiem nauczyciela matematyki w nieco odmienny sposób powtarzali zamianę jednostek masy i proporcję. A to wszystko z okazji dnia dyni. 

      • Bezpieczeństwo w sieci

      • W dniu 14 lutego w naszej szkole odbyło się szkolenie przeprowadzone przez panią Weronikę Grzankę - pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach. Tematem szkolenia było "Bezpieczeństwo w sieci" (w ramach SOM- Standardy Ochrony Małoletnich).

        Uczniowie klas 6-8 mogli usłyszeć m.in. o poważnych konsekwencjach z umieszczania niewłaściwych treści na portalach społecznościowych oraz o Prawach Dziecka. Szkolenie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej- warsztatowej. W tej drugiej uczniowie podzieleni na grupy mieli stworzyć plakat z wymownym hasłem reklamowym dotyczącym wybranego artykułu/kodeksu karnego za przewinienia w sieci i bezpieczeństwa w przestrzeni medialnej. Dzieci spisały się na medal, każda grupa zaprezentowała swój projekt argumentując wybrane zagadnienie. Dziękujemy Pani Weronice za profesjonalny przekaz i miłą atmosferę.

      • Szkoła do hymnu

      • 10 listopada nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję "Szkoła do hymnu". O godzinie 11.11 cała społeczność naszej szkoły odśpiewała uroczyście hymn państwowy. 

      • Bajkowo i kolorowo

      • 7 listopada zrobiło się w naszej szkole bardzo kolorowo, a to z powodu inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, który zorganizował dla całej społeczności szkolnej Dzień Postaci z Bajek.

      • Z wizytą w Filharmonii Śląskiej

      • Dzisiaj tj. 16 stycznia 2024 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję usłyszeć utwory znakomitych kompozytorów min. Gioachino Rossiniego, Franza Lehara, Pietro Mascagniego, Johanna Straussa II, Johannesa Brahmsa oraz Antonina Dvoraka wykonane przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod batutą Radosława Dronia w ramach "Młodej Filharmonii". [nomore]

        Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem. Już nie możemy się doczekać kolejnej wizyty w tym wyjątkowym miejscu, tym razem na muzyce filmowej.

        Nowa galeria Z wizytą w Filharmonii Śląskiej została dodana do albumu fotograficznego